اخبار
صاحب خبر
تاریخ درج خبر :1393/6/1

بیش از ۴۰ درصد سرطان‌‌ها قابل پیش‌گیری است
[بیش از ۴۰ درصد سرطان‌‌ها قابل پیش‌گیری است] خبرگزاری تسنیم: مدیر مرکز تخصصی رادیوتراپی انکولوژی رضا(ع) مشهد گفت: بیش از ۴۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و یک سوم این بیماری‌ قابل درمان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، فاطمه ورشویی ظهر امروز در همایش سرطان قابل پیشگیری است که در سالن همایش بین‌المللی صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: سرطان شامل بیش از 100 بیماری می‌شود که علت این بیماری رشد غیرقابل کنترل سلول‌ها بوده و در صورت پیگیری نکردن درمان سبب ناتوانی‌های جدی و یا مرگ می‌شود.

مدیر مرکز تخصصی رادیوتراپی انکولوژی رضا(ع) مشهد با بیان اینکه بیش از 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری است، تصریح کرد: یک سوم از این بیماری‌ها قابل درمان هستند و حتی در مواردی که پیشگیری نمی‌شود می‌توان از رشد آن می‌توانیم جلوگیری کرد.

ورشویی افزود: در سال 2005 میلادی بیش از 7.6 میلیون نفر در دنیا به علت بیماری سرطان جان خود را از دست داده‌اند و 70 درصد مرگ‌ و میر در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط رخ می‌دهد.

وی با اشاره به عوامل ایجاد سرطان خاطرنشان کرد: عواملی همچون فیزیکی، شیمایی، ارثی، ویروسی، سن، منطقه جغرافیایی و سبک زندگی سبب ایجاد سرطان در فرد می‌شود.

مدیر مرکز تخصصی رادیوتراپی انکولوژی رضا(ع) گفت: وجود توده در هرجایی از بدن، تغییر در یک حال پوستی، زخمی که بهبود نیابد، سرفه یا گرفتگی صدا به طور دائم، سوءهاضمه یا اختلال در بلع به طور مداوم، تهوع یا سرفه خون‌آلود، تغییر در عادت طبیعی روده مانند اسهال یا یبوست به طور مداوم، وجود هرگونه خون در ادرار یا مدفوع از جمله عوامل بروز سرطان در فرد است.

ورشویی با بیان اینکه سرطان سینه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در کشور است، تصریح کرد: شایع‌ترین سرطان در کشور بین خانم‌ها سرطان سینه است که مبتلایان آن در کشور نسبت به کل دنیا در سطح پایین‌تری قرار دارند.

وی افزود: سرطان سینه، دهانه رحم، روده بزرگ و پروستات با تست غربال‌گری قابل درمان و پیشگیری هستند.

مدیر مرکز تخصصی رادیوتراپی انکولوژی رضا(ع) تأکید کرد: سرطان پایان راه نیست  و آغاز یک مبارزه است....در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید